X
GO

Baza znanja in koristne informacije

Preverite koristne nasvete za osemenjevanje, pogosta vprašanja in odgovore, arhiv preteklih katalogi bikov in druge koristne informacije.

 

Nasveti in pogosta vprašanja

naravne nesreče in davki 2010

naravne nesreče in davki 2010

V Zakonu o dohodnini od 1. 1. 2007 ni več predvidena olajšava oziroma zmanjšanje katastrskega dohodka zaradi naravnih nesreč, v zameno pa prejete odškodnine niso obdavčene.

V Zakonu o dohodnini od 1. 1. 2007 ni več predvidena olajšava oziroma zmanjšanje katastrskega dohodka zaradi naravnih nesreč, v zameno pa prejete odškodnine niso obdavčene. Pričakuje se, da kmetje zavarujejo svoje posevke.

Zakon o davčnem postopku – ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 117/06 in 24/08 – ZDDKIS) pa v 101. členu določa, da lahko davčni organ dovoli odpis, delni odpis in odlog plačila davka za čas do dveh let oziroma dovoli plačilo davka v največ 24 mesečnih obrokih v obdobju 24 mesecev, če bi se s plačilom davčne obveznosti lahko ogrozilo preživljanje davčnega zavezanca in njegovih družinskih članov. Podrobnejše kriterije za odpis, delni odpis, odlog oziroma obročno plačilo davka ter obliko in podatke, ki jih mora davčni zavezanec navesti v vlogi določa Pravilnik o izvajanju Zakona o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 141/06, 46/07 in 102/07 - v nadaljevanju: Pravilnik). Pravilnik v 38. členu določa, da lahko davčni organ v primerih naravnih in drugih nesreč ne glede na merila, določena v 36. in 37. členu tega pravilnika, odpiše ali delno odpiše davčno obveznost oziroma dovoli odlog plačila ali obročno plačevanje davčne obveznosti, če bi plačilo obveznosti ogrozilo preživljanje davčnega zavezanca ali njegovih družinskih članov. Kriterij ogroženosti preživljanja je izpolnjen s tem, ko je bilo v tem neurju uničeno večje premoženje zavezancev. Zavezanci bodo namreč za vzpostavitev v prejšnje stanje morali uporabiti vsa razpoložljiva sredstva za sanacijo posledic neurja.

 Lahko  se torej zaprosi za odpis, delni odpis, odlog oz. obročno odplačevanje davčnih obveznosti (po zakonu o dav. postopku), predvsem davkov in prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Po določbah Zakona o pogojih, pod katerimi se kmetom zmanjšani ali odpisani prispevki štejejo za plačane - ZPKZ (Uradni list RS, št. 48/92 in 21/95) pa se kmetom in članom njihovih gospodarstev, ki so zavarovani na podlagi predpisov o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, zaradi zmanjšanja pridelave, ki je posledica naravnih nesreč ali drugih dogodkov, ki jih ni bilo mogoče preprečiti, zmanjšajo ali odpišejo prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. V primeru elementarnih nesreč zavarovanec vloži vlogo za odpis ali zmanjšanje v roku 15 dni od nastanka škode pri pristojni izpostavi DURS.

Obrazec in obrazložitev je na spodnjem spletnem naslovu:

http://www.durs.gov.si:80/si/fizicne_osebe/obrazci_davcni_postopek/vloga_za_odpis_delni_odpis_odlog_oziroma_obrocno_placilo_davka/

 

Rok za vložitev vloge za odpis prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanjeje 15 dni od nastale škodepri pristojni izpostavi DURS, kjer je mogoče dobiti ustrezne obrazce.

 

Nazaj na seznam