X
GO

Baza znanja in koristne informacije

Preverite koristne nasvete za osemenjevanje, pogosta vprašanja in odgovore, arhiv preteklih katalogi bikov in druge koristne informacije.

 

Nasveti in pogosta vprašanja

Jesensko dognojevanje EKO sadovnjakov

Jesensko dognojevanje EKO sadovnjakov

Priporočila za gnojenje v ekoloških sadovnjakih

  • pozorni bodite na to, kdaj ste opravili zadnjo analizo tal. Po pravilih kmetijsko okoljskega programa (KOP) je analiza tal in priprava gnojilnega načrta potrebna najmanj na vsakih 5 let
  • z mineralnimi težko topnimi gnojili lahko dognojujete samo na podlagi dokazanega pomanjkanja (analiza tal ali listov)
  • gnojite lahko z organskimi in mineralnimi gnojili, ki so navedena v Prilogi I Uredbe Komisije (ES) 889/2008 in v Sredstvih in smernicah za ekološko kmetijstvo (Univerza Maribor, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, Maribor 2009)
  • jesensko dognojevanje z dušikom: priporočeno je dognojevanje po spravilu pridelka. Ta dušik je namenjen prehrani cvetnih brstov in kopičenju zalog za naslednjo pomlad, za obdobje, ko zaradi nizkih temperatur v tleh dušik še ne prehaja v rastlinam dostopne oblike. Večji, kot je pridelek v letošnjem letu, prej je potrebno dognojiti (konec septembra, začetek oktobra). Dognojevanje opravite najkasneje do konca oktobra. Uporabite do 40 kg čistega dušika/ha, preračunano iz organskih gnojil. Z ostalo količino dušika pognojimo spomladi – glede na to, da v ekološki pridelavi zaenkrat lahko uporabljate le organska gnojila morate upoštevati, da hranila iz teh gnojil niso takoj na razpolago rastlinam. Čas mineralizacije je različen in je odvisen od temperature, vlage in oblike organskega gnojila. Tudi zato je jesensko dognojevanje in čas dognojevanja še toliko pomembnejše, da rastlina ustvari zaloge. Kar se pomanjkanja dušika tiče je za jablano najbolj kritično obdobje razvojne faze cvetenja (BBCH 60 – 69), ko so potrebe po dušiku velike. V ekološki pridelavi ni dovoljena uporaba hitro delujočih mineralnih gnojil, temperature v tleh pa so prenizke za intenzivno mineralizacijo organske snovi in s tem sproščanje dušika. Tudi navodila južnotirolske svetovalne službe za gnojenje ekoloških sadovnjakov priporočajo skupno letno količino do 90 kg dušika / ha. V nasadih z bujno rastjo in ob visoki vsebnosti organske snovi v tleh to količino zmanjšamo.

 

 Strokovna skupina za ekološko pridelavo sadja

Nazaj na seznam