X
GO
  • KOLAŽ1

Osemenjevalni center Preska

Osemenjevalni center Preska je vodilni ponudnik semena domačih bikov, ter ponudnik elitnega uvoženega semena za osemenjevanje bikovskih mater in elitnih krav vseh pasem. Smo tudi največji ponudnik opreme za umetno osemenjevanje krav in koz.

Zadnje novice

Živinoreja - Novice - OC preska - Aktualno - Živinoreja - petek, 23. december 2022

Na voljo je novi Katalog bikov 2023, v katerem najdete ponudbo semena domačih bikov pasem črno bela, rjava, mesnih pasem cikaste in lisaste (svoj katalog na spletu). Pri Katalogu bikov lisaste pasme je sprememba prikaza bikov - ni več kategorij testirani biki in genomsko testirani biki, ampak so vsi na enotni lestvici. Razlika je vidna v barvni podlagi.

Ponudba je široka in zelo raznolika, zato verjamem, da bo vsak našel primernega bika za  osemenjevanje večine svojih krav in telic. Rezultati načrtne selekcije in odbire najboljših plemenjakov se vsako leto bolj očitneje kažejo na večjem naboru bikov z najvišjimi plemenskimi vrednostmi. načrtno delo se tudi potrjuje v vaših hlevih, saj se povprečna mlečnost krav v kontroli zadnja leta očitno dviguje pri vseh mlečnih pasmah. Ravno tako se dviguje tudi kvaliteta mesa pri čistopasemskih pitancih, kot pri pitancih iz gospodarskega križanja. 

 

                                                                                      

Katalog bikov 2023 ČB, RJ, Mes, CK           Katalog bikov 2023 LS

Novice - OC preska - Aktualno - Živinoreja - ponedeljek, 15. november 2021

NOVO v ponudbi Osemenjevalnega centra Preska

Na voljo zarodki pasme Wagyu, pridobljeni na Ekološki kmetiji Zadravec. Zarodki so od bika WAGUS, ki je bil v naši ponudbi in dveh čistokrvnih krav, rojenih v Sloveniji. Matere zarodkov sta potomki uvoženih krav te pasme, ki sta v Slovenijo prišli breji na Ekološko kmetijo Zadravec.

Novice - OC preska - Aktualno - Živinoreja - sreda, 14. oktober 2020

Na Osemenjevalnem centru Preska zopet uvajamo ukrepe v skladu z navodili za preprečevanje širjenja ukužb z corona virusom.  DISTRIBUCIJA IN IZDAJA POTEKA NEMOTENO PO V NAPREJ DOLOČENEM RAZPOREDU, IZDAJA NA OSEMENJEVALNEM CENTRU JE MOŽNA OD PON. DO PET. OD 7 00 DO 13 00 IN OB UPOŠTEVANJU UKREPOV, NAVEDENIH V NADALJEVANJU.

12345678910>>

Koristne informacije

Sajenje sadnega drevja - kratko navodilo in video

Kratko navodilo, kako pravilno posaditi sadno devo, da bo ob primerni oskrbi v nekaj letih rastlo pravilno in dalo dober in zdrav pridelek.

 
Material za sajenje

Za posaditev ene sadike potrebujemo: ~ o,25 kg sadjarskega NPK gnojila, ~ 20 kg hlevskega gnoja, 1 vedro starega komposta ali šote, ~ 2 m2 pocinkane žične mreže ali že pripravljene zaščitne mreže proti voluharju, ~ 2 m visok impregniran kol debeline 3-4 cm, lopato, sadjarske škarje, vrvico. Namesto hlevskega gnoja lahko damo ustrezno količino kakšnega drugega organskega gnoj


Priprava sadilne jame

Jamo za sajenje pripravimo po možnosti vsaj 14 dni pred sajenjem. Široka naj bo o,6 do 1 m in globoka 0,4 - 0,5 m. Izkopani zemlji dodamo NPK gnojilo z majhno vsebnostjo dušika (sadjarski NPK,...). Na dno jame damo  obrnjeno travno rušo (če je bil tam prej travnik), ali malo hlevskega gnoja, ki ga pokrijemo s cca 10 cm zemlje, nato namestimo žično mrežo proti voluharju. Za to potrebujemo ~2 m2 mreže z odprtinami velikosti največ do 1,2 cm ali že pripravljeno zaščitno košaro. Iz zemlje mora po posaditvi gledati najmanj 10 cm mreže. Na sredino jame zabijemo impregniran kol, po možnosti na južni strani sadike. Jamo zasujemo z zemljo, ki smo ji primešali mineralno gnojilo. Med zasipavanjem dodamo v kolobarju hlevski gnoj (glej skico). Paziti moramo, da nobeno gnojilo ne pride v direktni stik s koreninami, da jih ne poškoduje. Znotraj mreže proti voluharju ne sme biti dobri zemlji dodanih nobenih gnojil !


Sajenje

Sadiki odrežemo poškodovane dele korenin, močnejše pa nekoliko prikrajšamo. Korenine lahko pred sajenjem pomočimo v mešanico vode in zemlje in fungicida. Tako jih zavarujemo pred boleznimi.

Če smo sadilno jamo izkopali že prej, jo sedaj odkopljemo le toliko, da lahko razporedimo korenine. Te pokrijemo z boljšo zemljo, kateri lahko dodamo nekaj šote ali star dobro predelan kompost, vendar brez dodanih mineralnih gnojil. Med zasipavanjem sadiko rahlo stresamo, da se zemlja dobro razporedi med koreninami in nato rahlo potlačimo. Če ob pripravi sadilne jame nismo dodali hlevskega gnoja, to storimo sedaj. Gnoj pokrijemo z zemljo in še enkrat potlačimo. Sadika mora biti posajena tako globoko, kot je rasla v drevesnici (cepljeno mesto vsaj 10 cm nad zemljo). Upoštevati moramo, da se bo zemlja pozneje rahlo posedla - posadimo malo »v kupček«. Na koncu sadiko privežemo h kolu in po potrebi zalijemo.

Jeseni moramo sadike zaščititi pred zajci in divjadjo (koruzna slama, mreža,...). Spomladi jih odrežemo na višino ~20 cm (6 - 8 brstov) nad želeno višino debla. Preko celega leta skrbimo za primerno zaščito pred boleznimi in škodljivci.

Pravilno posajena in nato oskrbovana drevesa bodo kmalu redno in dobro rodila, ter nam bodo v veselje in ponos.


Na naši spletni strani si lahko ogledate tudi VIDEO o sajenju sadnega drevja.

Drevesnica je v bližini končne postaje ljubljanskega mestnega avtobusa št. 20 in 22 - smer NOVE FUŽINE,  dostop tudi z JV ljubljanske obvoznice - izvoz MOSTE  


Matjaž MALEŽIČ, inž.kmet.  

Navodilo za sajenje v PDF obliki  -  za printanje

Skica sajenja sadnih dreves

 

Nazaj na seznam

Osemenjevalni center Preska

Cesta v Bonovec 1
1215 Medvode

T: (01) 361 12 66
F: (01) 361 37 28
E: oc.preska@lj.kgzs.si

Kvaliteta in zanesljivost